Biuro karier
Rekrutacja
Kontakt
Wyższa Szkoła Promocji


Logowanie studentów
Użytkownik
Hasło
 

Patroni


           Fraszka na dziś:
          


Polska. The best of…

 

Agresywna płyta z piosenkami o Polsce. Dynamiczna. Otwarta. Nostalgiczna. Rockowy skład wzi±ł się za znane z przeszło¶ci kompozycje. Powstała wybuchowa mieszanka, zahaczaj±ca momentami o pastisz. Trzeba tego posłuchać.

Urodził się pomysł, aby na nowo nagrać kilkana¶cie znanych piosenek po¶więconych Polsce. Różnych piosenek. Z różnych epok. Z różnej stylistyki muzycznej. Różnych spojrzeniem na Polskę. Ale patriotycznych. Pomysł, aby stworzyć nowoczesn±, jednolit±, dobr± artystycznie, ale też przyjemn± do słuchania płytę, która będzie wyrazem współczesnego patriotyzmu. A przy okazji, bez przymusu, dać pretekst, aby młodym ludziom tłumaczyć współczesn± historię Polski.

Przyst±pili¶my do poszukiwań. Chcieli¶my stworzyć płytę, która byłaby reprezentatywna dla stosunku do Polski wyrażanego na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Czę¶ć tytułów była oczywista, ale nie chcieli¶my ograniczyć się do osobistych preferencji. Przeszukanie archiwów radia, telewizji i ZAIKS ujawniło istnienie przeszło 2.000 piosenek z odmienianymi formami słowa Polska w tytule. To troszkę za dużo. Czę¶ciowo pod wpływem samych tytułów, a czę¶ciowo na podstawie tekstów piosenek odrzucili¶my wszystkie teksty rzewnie-sentymentalne, państwowotwórcze, heroiczne i wulgarne. Wybrali¶my około 80. Gdy uwzględnili¶my historię tych piosenek, daty ich powstania i wykonawców, pozostało nam 15 i jeste¶my z tego wyboru bardzo zadowoleni.

Na tym etapie materiał przej±ł Marcin Ciempiel i z przyjaciółmi na nowo zaaranżował i zinstrumentalizował wszystkie utwory. Kilka tygodni trwały nagrania ¶ladów instrumentalnych. Obecnie przystępujemy do nagrania wokali. Wydawc± płyty będzie Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie.

Projekt „Polska. The best of…” w wykonaniu zespołu Biało-Czerwoni obejmuje album z piosenkami oraz koncert. Premiera nast±pi w dniu 3 maja 2009 roku. Album będzie zawierał 14 piosenek:

1. „Ukochany kraj” (muz Tadeusz. Sygietyński, sł. Konstanty Ildefons Gałczyński)

2. „To miejsce na mapie” (muz. Happysad, sł. Jakub Kawalec)

3. „Pytasz mnie – mówisz mi” (muz. i sł. Andrzej Rosiewicz)

4. „Polska” (muz. Kult, sł. Kazimierz Staszewski)

5. „Bajka o Polsce” (muz. Marian Szałkowski, sł. Jacek Karczmarski)

6. „Żeby Polska” (muz. Włodzimierz Korcz, sł. Jan Pietrzak)

7. „Do przodu Polsko” (muz. Antonio Baldassarre, Ruggero Munafo, sł. Andrzej Mogielnicki)

8. „Rzecz nie pospolita Polska” (muz. Farben Lehre, sł. Konrad Wojda, Wojciech Wojda)

9. „Dzień dobry Polsko” (muz. i sł.

Dominik Grabowski)

10. „Piękna nasza Polska cała” (muz. Józef Sieroslawski, sł. Wincenty Pol)

11. „Polska po polsku” (muz. Piotr Wallach, Jacek Pałys, Roman Rzuciło, Maciej Miernik, sł. Roman Rzuciło)

12. „Kto Cię obroni Polsko” (muz. i sł. Eugeniusz Olejarczyk)

13. „Spotkanie z... (Nie gniewaj się na mnie Polsko)” (muz. Paweł Nazimek, sł. Jarosław Kisiński)

14. „Nie pytaj o Polskę” (muz. i sł. Grzegorz Ciechowski)

Piosenki nagrał stworzony przez Adama Grzegorczyka zespół Biało-Czerwoni w składzie: Piotr „Stopa” Żyżelewicz – perkusja, Marcin Ciempiel - gitara basowa, gitara, Piotr „Dziki” Chancewicz – gitara, Tomasz Butryn - klawisze, akordeon, Mateusz Pospieszalski – saksofon. Piosenki nagrali znani wokali¶ci różnych pokoleń: Marcin Czyżewski, Agnieszka Grabowska, Maciej Januszko, Krzysztof „Lerek” Lerk, Łukasz Rychlicki, Sylwia Wi¶niewska, Rober Żyliński.

Projekt „Polska. The best of…” jest realizacj± idei nowoczesnego patriotyzmu, artystycznego spojrzenia na Polskę jako nasz± ojczyznę z jej bogat± histori±, ale też i współczesnymi problemami. Jest jedn± z pierwszych prób gło¶nego mówienia o Polsce, bez patosu i blichtru, ale z dum± i odpowiedzialno¶ci±. Ma być dowodem, że Polska może być tematem popularnym, piosenk± z chęci± gran± z samochodowego odtwarzacza, zdobywaj±c± miejsca na listach przebojów, koncertem, podczas którego chce się podrygiwać, a może nawet podskakiwać. Nasz projekt jest wyj¶ciem naprzeciw medialnej pustce w ¶więta narodowe, gdy otacza nas sztampa tradycji lub bezrefleksyjna zwyczajno¶ć. Nie ma niczego udowadniać, nie ma wpływu na politykę, a jednak ma zmieniać postawy Polaków. Bo to przecież miłe, je¶li Polacy zaczn± nucić piosenki o Polsce.